Muay Thai

Treningi rekreacyjne Muay Thai we Wrocławiu

 

Muay Thai, Thaiboxing, Boks tajski – jedna z czołowych specjalności naszego klubu.  Jest to najbardziej wszechstronna dyscyplina sportów uderzanych oraz jedna z głównych i zarazem integralnych składowych MMA.

 

Zawodnicy klubu „Puncher Wrocław” w formule Muay Thai odnoszą znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej. Nasi podopieczni walczyli na różnych światowych ringach, w tym na najbardziej prestiżowych tajskich stadionach Lumpinee i Rajadamnern. Systematycznie bierzemy udział w Mistrzostwach Świata, gdzie wielokrotnie sięgaliśmy po miejsca na podium w tym po tytuł mistrza Świata.

Muay Thai to sport walki tak stary jak historia Tajlandii”. Jest to niezwykle skuteczny system wykorzystujący szeroką gamę technik nożnych i ręcznych.  Szczególnie wyspecjalizował się w uderzeniach łokciami i kolanami. Trening Thaiboxingu szybko przygotowuje do realiów walki zarówno w ringu jak i w samoobronie. Ponadto jest stanowczo najskuteczniejszym i najbardziej wszechstronnym uderzanym sportem walki mającym ogromne zastosowanie w MMA.

Muay Thai w klubie Puncher we Wrocławiu

Nieustannie kształcimy się biorąc udział w rywalizacji sportowej, szkoleniach i treningach w różnych krajach. Wielokrotne podróże do Tajlandii pozwoliły poznać ten sport w tradycyjnej, niezmiennej od lat postaci. Natomiast współpraca z klubami z Wielkiej Brytanii, Francji, Słowacji, Białorusi daje nam możliwość obserwowania najnowszych trendów. Dzięki temu dostosowujemy metody treningowe do aktualnych regulaminów sportowych i wymogów transmisji telewizyjnych.

Zajęcia Muay Thai w klubie „Puncher Wrocław” odbywają się w grupach podzielonych na trzy poziomy zaawansowania. Grupa początkująca – na której poznajemy podstawy techniki, taktyki walki jak również przygotowujemy się motorycznie do podjęcia treningów na wyższym poziomie. Grupa średnio-zaawansowana – gdzie głównym celem szkoleniowym jest doprowadzenie ćwiczących do poziomu zawodniczego. Grupa zawodnicza ukierunkowaną na zdobywanie jak najlepszych wyników sportowych. Także rywalizacja ringowa w Boksie Tajskim podzielona jest na trzy formuły: amatorską, pro-am i profesjonalną, co daje możliwość sprawdzenia swoich umiejętności zawodnikom z różnym stażem treningowym.

Sędziowie starają się wytypować silniejszego zawodnika jako zwycięzcę. Szukają dowodów skuteczności technik, siły psychicznej, kondycji fizycznej i umiejętności technicznych. Zmuszenie przeciwnika do okazania słabości lub jakichkolwiek oznak braku chęci kontynuowania walki, jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na zwycięstwo.

Sekcja Muay Thai dla wszystkich we Wrocławiu

Wyłonienie zwycięzcy w boksie tajskim jest sprawą dość prostą, jednakże trzeba mieć świadomość istnienia kilku zasad wpływających na werdykt końcowy. Głównym elementem, o którym widzowie powinni wiedzieć, jest to, że nie wszystkie techniki dochodzące do celu są brane pod uwagę. Punktowane są tylko uderzenia i kopnięcia, które skutkują utratą równowagi i stabilności, czyli na tyle silne aby powodowały „przesunięcie” rywala lub którejkolwiek części jego ciała. Istotnym czynnikiem wpływającym na zwycięstwo jest spowodowanie utraty psychicznej kontroli walki. Punktowane są uderzenia lub kopnięcia, które za sprawą swojej siły zmuszają przeciwnika do okazania strachu, paniki, bólu i zmęczenia. Brak chęci kontynuowania walki tworzy z pewnością obraz zawodnika słabszego.

Bardzo ważną rzeczą, o której należy tutaj wspomnieć jest hierarchia zadawanych technik. Najwyżej uznawane są mocne kopnięcia lub uderzenia kolanami w tułów i głowę, znacznie niżej oceniane są niskie kopnięcia w nogi przeciwnika i uderzenia łokciami. Na samym końcu tej drabinki są uderzenia bokserskie, które w boksie tajskim są uznawane jako najmniej efektywne. Co wcale nie znaczy, że nie można przy ich użyciu wygrać walki. Istnieją też tzw. Techniki koronne, które mogą skutkować wygraniem nie tylko rundy ale i całej walki, są to: Znokautowanie przeciwnika, Przewracanie przeciwnika przy użyciu dozwolonych rzutów, uderzeń lub kopnięć na podłogę ringu oraz techniki lub kombinacje sprawiające, że przeciwnik obraca się plecami do atakującego.

Dzięki ciągłej ewolucji Thaiboxingu, kibice coraz częściej mogą cieszyć się oglądając wspaniałe wymiany bokserskie, jakby żywcem ściągnięte z pojedynków o tytuły mistrzowskie boksu zawodowego. Rytualny taniec Wai Kru, oraz tradycyjna tajska muzyka rozbrzmiewająca podczas walki sprawiają, iż zawody są widowiskiem pięknym, ekscytującym i pełnym tajemniczości. ,,Jest to sport wielkich charakterów, który zawsze był jest i będzie sprawdzianem ducha walki”.