Wroclawskie MMA i BJJ w Puncher Wrocław

 

MMA (Mixed Martial Arts) – Mieszane sztuki walki, to dyscyplina sportowa ciesząca się coraz większą popularnością, którą zawdzięcza nie tylko promocji w mediach, ale przede wszystkim wszechstronności.

 

MMA W klubie „Puncher Wrocław” podzieliliśmy na treningi tzw. sportów „stójkowych”: Muay Thai, Kickboxingu i Boksu oraz zajęcia „grapplingowe: Zapasy, Submission wrestling, podczas których ćwiczymy również uderzania w parterze. Po opanowaniu przynajmniej w stopniu podstawowym wszystkich płaszczyzn przechodzimy do łączenia wszystkich składowych.

Niestety proces nauczania Mieszanych Sztuk Walki jest bardzo długi i skomplikowany. Często spotykamy się z klubami gdzie zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu. Podczas tych treningów prowadzone są elementy wszystkich stref walki. Takie podejście może sprawdzić się tylko i wyłącznie wtedy, gdy trenujący posiada solidne doświadczenie i długi staż treningowy w którymkolwiek sporcie bazowym. Zupełnie początkujący muszą najpierw opanować na przyzwoitym poziomie podstawy wszystkich tych sportów trenując je oddzielnie. W późniejszym czasie stopniowo łączymy, specjalnie wyselekcjonowane pod MMA, elementy tych sportów. W MMA wykorzystuję się tylko niektóre elementy sportów bazowych, niektóre wręcz przeszkadzają i mogą powodować natychmiastową porażkę.

Treningi Mieszanych Sztuk Walki w Puncher Wrocław

W Mieszanych Sztukach Walki można rozróżnić trzy strefy w których toczy się pojedynek.  Walka w  stójce – gdzie walczący dążą do zadania przeciwnikowi kopnięć lub uderzeń w celu znokautowania lub zdobycia przewagi punktowej.  W zwarciu – gdzie wykorzystując klincz Muay Thai zadaje się przeciwnikowi uderzenia kolanami lub próbuje się zastosować rzut, obalenie lub wyniesienia w celu sprowadzenia walki do parteru.  W parterze, w którym po wywalczeniu lepszej pozycji można zakończyć pojedynek uderzeniami, lub przy użyciu dźwigni albo duszenia wymusić poddanie na przeciwniku.

Ogromna różnorodność środków mogących zapewnić zwycięstwo pozwala na dostosowanie taktyki walki do warunków pojedynku. Zawodnik dysponujący lepszymi umiejętnościami grapplingowymi próbuje skrócić dystans, obalić i doprowadzić do poddania w parterze. Taktyka „stójkowicza” jest zasadniczo inna. Skupia się on na obronach i utrzymaniu walki w dystansie gdzie stara się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść stosując uderzenia i kopnięcia. Obecnie w naszym kraju dominują „grapplerzy”. Natomiast światowe organizacje MMA postawiły na widowiskowość i preferują pojedynki w stójce. Nie ulega wątpliwości, aby móc stoczyć pojedynek w MMA konieczny jest trening przekrojowy. Powinien on zawierać w sobie umiejętności radzenia sobie we wszystkich trzech strefach: stójce, zwarciu i parterze.

MMA mieszane sztuki walki we Wrocławiu

Każdy liczący się uczestnik walk Vale Tudo przygotowując się do walki w stójce ćwiczy głównie Muay Thai. Charakteryzuje się on skutecznością zadawania kopnięć, oraz techniką pracy w klinczu. To zapewnia całą gamę dogodnych uchwytów pozwalających na swobodne zadawanie destrukcyjnych kopnięć kolanami. Zawodnik trenujący MMA nie zapomina również o dobrym przygotowaniu bokserskim. Jest ono niezbędnym przy skracaniu dystansu lub obronie przed nim, jak i przy różnego rodzaju kombinacjach ciosów: nogi – ręce. W zwarciu, oprócz thai-bokserskiego klinczu kluczową rolę pełnią umiejętności zapaśnicze.  Dzięki nim przy pomocy rzutów, wyniesień i obaleń możemy sprowadzić przeciwnika do parteru.  Tam zaś bez wątpienia króluje Brazylijskie Jiu Jitsu.

Proces nauki walki w parterze przebiega znacznie szybciej w stosunku do nauki walki w stójce. Jednak podstawowym warunkiem jest kolejność i metodyka nauczania. Adept MMA powinien zaczynać swoją „grapplingową” przygodę od nauki pozycji walki, od ucieczek z pozycji gorszych i niebezpiecznych dla niego samego, poprzez umiejętności zajmowania pozycji lepszych, umożliwiających zadawanie ciosów albo założenie techniki kończącej. Nadrzędną rolę pełnią tutaj takie zagadnienia jak: umiejętność zachowania równowagi, wyczucia dystansu, wykorzystywania swojej masy ciała i przestrzeni pomiędzy walczącymi oraz timing – oznaczający wykonanie właściwego ruchu w funkcji czasu. W następnej kolejności student zapoznaje się z mechaniką wykonywania chwytów i obron przed nimi. Po opanowaniu tego trudnego rozdziału można zacząć dołączać zadawanie ciosów w parterze. Na samym końcu, praktycznie na poziomie zawodniczym, możemy mówić o taktyce i strategii pojedynku.

Na bazie Brazylijskiego Jiu Jitsu powstało wiele pokrewnych dyscyplin, nieznacznie różniących się między sobą regułami i zasadami. Jedną z nich jest Submission wrestling (Submission fighting). Kimono (gi) zostało zastąpione spodenkami i koszulką (rashguard). Ten styl bez wątpienia nadaje się najlepiej, jako jeden z podstawowych składników treningu przygotowującego do MMA. Dlatego preferujemy go w naszym Klubie podczas treningów parteru.