Boks

Sekcja boksu rekreacyjnego we Wrocławiu

 

Boks w naszym klubie prowadzimy od początku działalności w formie rekreacyjnej. Treningi te są kompleksowym przygotowaniem do realnej walki, oraz służą w dużej mierze poprawie i zachowaniu dobrej formy i kondycji.

 

Konsekwentnie zdobywaliśmy umiejętności opierając na wieloletnim doświadczeniu czołowych, amatorskich i zawodowych trenerów pięściarskich. z którymi współpracowaliśmy. Obecnie grupa bokserska jest przeznaczona dla ludzi na różnym poziomie zaawansowania, pragnących poznać tajniki tego sportu, nie biorąc udziału w zawodach sportowych.

Boks to piękny i widowiskowy sport, którego korzenie sięgają czasów starożytnych (XXIII Igrzyska Olimpijskie – 688r. p.n.e.), jak i również niezwykle skuteczna forma samoobrony. Jest to sztuka walki najprostsza i najszybsza do opanowania dla przeciętnego człowieka. Jednak droga od nowicjusza do mistrza sportu – to droga żmudnej i wytrwałej pracy nad wszechstronnym rozwojem fizycznym i psychicznym, techniką, taktyką oraz umiejętnym gospodarowaniem swoimi siłami. Stwierdzenie „boks jest szkołą charakteru” oddaje hołd tej pięknej dyscyplinie sportowej.

Boks, jakby pozornie mogło się wydawać, to tylko ciosy proste, sierpowe i haki. Do tego dochodzi kilka obron i uników. Nic prostszego. Tymczasem prawda o boksie jest zupełnie inna. Zawodnik na wysokim poziomie powinien charakteryzować się nie tylko perfekcyjnym wykonaniem wszystkich technik i umiejętnością płynnego łączenia ich w akcje. Musi posiadać znajomość strategii i taktyki w walce. Musi wykazywać się zdolnością prawidłowej oceny możliwości rywala, nie przeceniając, ani nie lekceważąc go. Na podstawie wcześniejszej znajomości przeciwnika lub po pierwszej rozpoznawczej rundzie, winien obrać właściwy plan taktyczny.  Konsekwentnie realizacja założeń musi posiadać pewną elastyczność. Powinna uwzględniać zmiany w prowadzeniu walki przez przeciwnika i natychmiast wymuszać dostosowanie  działań do warunków w ringu.

Zwycięstwo wymaga od pięściarza znakomitego przygotowania kondycyjnego. Obok siły, wytrzymałości bokser ma obowiązek posiadać szybkość, zwinność, skoczności i koordynację ruchową. Chęć wytrenowanie wszystkich tych cech na dobrym poziomie zmusza go do ciężkiej i systematycznej pracy. Na rozpoczęcie rekreacyjnego treningu bokserskiego, nigdy nie jest za późno. Praktycznie w każdym wieku można poprawnie opanować technikę i doprowadzić swoją kondycję do poziomu umożliwiającego dobrą zabawę podczas „luźnych” sparingów i walk zadaniowych.

Rekreacyjne treningi boksu we Wrocławiu

Badania wykazały, iż uprawianie Boksu rozwija w ćwiczącym różne cechy: stanowczość i odwagę, zdecydowanie, wytrwałość w dążeniu do celu, siłę woli, opanowanie, zdolność do skupienia i koncentracji, umiejętność pokonywania strachu, poczucie wiary we własne siły, Boks uprawiany rekreacyjnie można traktować jako ,”odtrutkę na ujemne skutki technizacji i ograniczenia środowiska naturalnego”. Może pełnić rolę „zaworu bezpieczeństwa”, w stresowym i napiętym życiu zawodowym. Poza tym doskonale redukuje tkankę tłuszczową i wzmacnia muskulaturę.

Jednak nie należy mylić rekreacji ze sportem wyczynowym. Człowiek pragnący osiągnąć sukces w rywalizacji zawodniczej powinien zaczynać uprawianie Boksu w bardzo młodym wieku. Regularnie piąć się po szczeblach naturalnej selekcji, biorąc udział w zawodach o wzrastającej trudności. Zanim jednak stanie w ringu powinien poznawać tajniki boksu pod okiem doświadczonych trenerów. Na Kubie, która jest kuźnią talentów i znakomitych mistrzów tego sportu, młodzi adepci boksu przez dwa lata uderzają tylko ciosy proste, po tym okresie, gdy wystarczająco opanują swoje zadanie przechodzą do dalszej nauki. Przez pierwsze dziesięć pojedynków, bez względu na wynik, sędzia podnosi ręce obydwu zawodnikom, przez to budując w młodym ludziom wiarę w siebie. Wiara ta i niesamowite uczucie zwycięstwa będzie mobilizować ich do jeszcze cięższej pracy w późniejszej karierze.

W naszym kraju nauka przebiega znacznie szybciej. Po ustawieniu adepta w odpowiedniej pozycji bokserskiej i zaznajomieniu się z zasadami poruszania, uczymy ciosów prostych w miejscu i ciosów prostych w ruchu. Praca nóg odgrywa w sportach i sztukach walki bardzo duże znaczenie, więc poświęcamy jej dość dużo czasu. Następnie W tym czasie pokazujemy zawodnikom najprostsze obrony: poprzez zbicie, blok, unik i odejście. Następnie łączymy poznane techniki w krótkie akcje, po czym zaczynamy wdrażać ciosy sierpowe, i ciosy od dołu. Z czasem dodajemy trudniejsze elementy bokserskiego rzemiosła doskonaląc i kształtując je podczas pracy na przyborach, w walkach zadaniowych i sparingach. Bardzo ważne jest, aby nie dopuszczać do lekceważenia obrony, nastawiania się na bezmyślną wymianę ciosów i na zdolność długotrwałego ich znoszenia. Bezwarunkowo należy dopilnować, aby trening boksu przebiegał w warunkach pełnego zabezpieczenia sprzętowego, kontroli lekarskiej i zachowania wymogów higieny.

Dobra znajomość Boksu Klasycznego jest wręcz niezbędna przy uprawianiu innych dyscyplin takich jak MMA, Muay Thai, Kickboxing oraz jest też niezastąpiony w samoobronie.