BJJ
BJJ Wrocław – Brazylijskie Jiu Jitsu, grappling, submission fighting w naszym mieście
Treningi BJJ w klubie Puncher Wrocław odbywają się zarówno w formie rekreacyjnej jak i zawodniczej. Rekreacja przeznaczone jest dla ludzi na różnym poziomie zaawansowania bez względu na płeć i wiek. Natomiast przygotowania dla zawodników ukierunkowane są na rywalizację w grapplingu, formule „No Gi” Brazylijskiego Jiu Jitsu oraz w MMA.
Korzenie BJJ we Wrocławiu sięgają okolic dwutysięcznego roku. Natomiast historia Brazylijskiego Jiu Jitsu na Świecie rozpoczyna się wraz z początkiem dwudziestego wieku. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż jest nierozłącznie związana z historią japońskiego Ju Jitsu i Judo. W licznych opracowaniach przewijają się takie nazwiska jak: twórca judo Jigorō Kanō, Tsunejiro Tomita i Mitsuyo Maeda. Jednak za prekursorów tego w miarę nowego stylu uważa się przedstawicieli brazylijskiego rodu Gracie. Pierwszy krok postawił Carlos Gracie, ucząc się od samego Maedy. Carlos edukował swoich braci Oswaldo, Gastao, Hélio i synów Carlsona i Carleya ciągle modernizując i udoskonalając system. Pałeczkę przejęły następne pokolenia w tym głównie synowie Hélio: Royce, Rorion i Rickson. Kontynuując proces modernizacji rozpropagowali pod koniec dwudziestego wieku Gracie Jiu Jitsu. Nieustająca ewolucja otworzyła przed trenującymi nowe możliwości i rozwiązania. Styl ten zyskał ogromną popularność na całym świecie. Potrzebne było prawie sto lat aby hasło BJJ Wrocław doczekało równie wielkiego uznania.
Rywalizacja w BJJ występuje w dwóch formułach „Gi” i „No Gi”. Pierwsza z nich to walka grapplingowa, w której zawodnicy walczą w kimonach. Natomiast druga odbywa się bez nich. W zamian regulaminy dopuszczają różnego rodzaju elastyczne rashguardy, leginsy lub krótkie spodenki. Pomimo bardzo podobnych reguł i rozwiązań technicznych powyższe formuły stanowią praktycznie dwa oddzielne sporty chwytane. Głównym i kluczowym determinantem różnicującym je jest kwestia uchwytów i kontroli przeciwnika. BJJ we Wrocławiu uprawiane jest w obydwu formułach, natomiast w naszym klubie zajmujemy się tylko formułą „No Gi”.
Grappling Wrocław – style chwytane w klubie Puncher
Brazylijskie Jiu-Jitsu jest dyscypliną sportową reprezentującą grappling. Termin ten jest neologizmem językowym określającym walkę na chwyty. Przez chwyty zaś rozumiemy techniki sportowe określone przepisami mające na celu przejęcie kontroli nad rywalem, uzyskania przewagi punktowej lub kończenia. W BJJ, podobnie jak i w każdym stylu obejmującym szeroko rozumiany grappling wyróżniamy trzy podstawowe płaszczyzny prowadzenia walki.
- Pierwsza to „stójka”, podczas której rywale zmagają się stojąc na macie. W tym obszarze strategiczne jest wywalczenie dogodnych chwytów umożliwiających przeniesienie walki do „parteru”. W głównej mierze za sprawą różnego rodzaju rzutów i obaleń. Znacznie rzadziej obserwujemy tutaj dźwignie i duszenia zaliczane do tak zwanych „technik kończących”.
- Drugą płaszczyzną jest „zwarcie”. Różni się od stójki tylko skróconym dystansem oraz dopięciem przez walczących różnego rodzaju uchwytów jak pasy i klamry.
- W „parterze” natomiast przeważają techniki przejść i trzymań. Mają one za zadanie zdobycie pozycji dominujących, za które przyznawane są punkty. Jednak wywalczenie lepszej pozycji stanowią przede wszystkim podwalinę do użycia dźwigni lub duszeń, co może skutkować zakończeniem pojedynku przed czasem.
Trenujący Brazylijskie Jiu Jitsu, a głównie „No Gi” często biorą udział w zawodach „Submission Fighting”, zwanych również jako Submission Grappling, Submissin Wrestling lub po prostu Grappling. Dyscyplina ta została stworzona w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Swoim regulaminem jest bardzo zbliżona do formuły „No Gi” Brazylijskiego Jiu Jitsu. Dzięki przejrzystym i jasnym zasadom umożliwia rywalizacje wszystkim sportowcom uprawiającym sporty „chwytane”. Na macie spotykają się zawodnicy BJJ, Judo, Zapasów, Sambo i Luta Livre.
Bjj we Wrocławiu – treningi Brazylijskiego Jiu Jitsu w formule „No Gi”
W „Gi” chwytanie za uniform daje możliwość dobrej kontroli rywala. Pozwala na trzymanie i przyciąganie, co daje możliwości dojścia do technik kończących. Istnieje również cały wachlarz chwytów bezpośrednio wykorzystujących „Gi” do uzyskania przewagi, jak również do wykonania kończenia. Dużo trudniejsze jest też zerwanie uchwytu. Bardzo często jedyną obroną pozostaje odpowiednie ułożenie ciała. Głównie za sprawą ograniczenia możliwości ruchu, walka w tej formule jest wolniejsza. Znaczącą składową pojedynku stanowi rozgrywka o uchwyt. Jest to fragment rywalizacji obfitujący w detale niewidoczne dla widza oraz zupełnie niezrozumiałe dla niewtajemniczonych. Zmagania w stójce z tej samej przyczyny bardziej przypominają judo. Zawodnicy zazwyczaj używają najskuteczniejszych rzutów podcięć i obaleń charakterystycznych dla tej właśnie dyscypliny.
Formuła „No Gi” zabrania chwytania za jakikolwiek element stroju rywala. W związku z tym do kontroli przeciwnika pozostają techniki zapaśnicze: klamry, pasy, nachwyty, podchwyty i uchwyty „collar tie”, „głowa – ręka” czy też „dwa na jeden”. Jednak w praktyce, w większości nie są one tak skuteczne jak trzymanie za materiał. Znacznie łatwiej jest się wyślizgnąć i wyswobodzić. Zwłaszcza w końcowej fazie pojedynku, gdy oponenci są spoceni. Aby kontrola była skuteczna wymaga od zawodników ciągłego poruszania oraz precyzyjnego rozkładania ciężaru ciała. Kluczowe jest w tej sytuacji blokowanie takich punktów ciała jak biodra, barki lub głowa.
W niewielu przypadkach pozycje, z których da się założyć techniki kończące da się wypracować siłowo. Zazwyczaj jest to kwestia timingu lub zmylenia przeciwnika. Bardzo popularne w formule „No Gi” są dźwignie na nogi. Głównie z powody dużej ekspozycji oraz trudność z obroną. Stójka w tej formule przypomina styl wolny zapasów. Zdarza się obserwować najefektowniejsze techniki z tego sporu jak rzuty „na wysoko”, wejścia w nogi. Wszystko to wpływa na tempo, dynamikę i widowiskowość.
Brazylijskie Jiu Jitsu we Wrocławiu – skuteczne nauczanie w klubie Puncher
Historia BJJ w Klubie Puncher Wrocław rozpoczyna się około 2010 roku. Przez niespełna dziesięć lat udało nam się doprowadzić umiejętności techniczne trenujących do poziomu umożliwiającego zwyciężanie na zawodach Submission Fighting.
Proces nauczania BJJ jest długotrwały i bardzo skomplikowany. Można zaryzykować powiedzenie, że nigdy się nie kończy. Dzieje się tak za sprawą ciągłej ewolucji tego sportu oraz ilości materiału szkoleniowego do opanowania. Na początku nowicjusze powinni zaznajomić się z szeroko pojętym tematem pozycji. Zagadnienie to obejmuje podstawowe aspekty związane z ułożeniem ciała, „czuciem przestrzeni”, zachowaniem równowagi i odpowiednim rozłożeniem ciężaru. Następnym etapem jest nauka poruszania się w parterze, przechodzenia pomiędzy pozycjami, utrzymania ich oraz ucieczek z sytuacji zagrożenia. Kolejna fazą jest poznawanie technik kończących oraz obron charakterystycznych dla danych pozycji.
Zazwyczaj proces nauki technik jest cykliczną, niekończąca się „podróżą” przez wszystkie pozycje. Dzięki wielokrotnym powrotom do tych samych „miejsc” możemy przypominać sobie wybraną część materiału i uzupełniać ją o dodatkowe warianty.
Niemalże równocześnie z nauką technik wprowadza się tak zwane walki zadaniowe. Są to umowne walki szkoleniowe mające na celu doskonalenie wybranych pozycji, technik kończących czy też obron. W dalszej kolejności poznane techniki układa się w sekwencje i „szlifuje” się do perfekcji. Żmudne „drillowanie” ma na celu doprowadzenie reakcji do poziomu odruchu. W tym czasie dużo uwagi poświęca się „timing’owi” czyli natychmiastowej reakcji pozwalającej na wykonywaniu akcji kontrującej w tempo. Finalnym etapem szkolenia jest praca nad indywidualną strategia walki. Każdy z zawodników dąży do wypracowania indywidualnego stylu opartego o predyspozycje fizyczne oraz własne preferencje.
Wraz z wprowadzeniem treningów Brazylijskiego Jiu Jitsu uruchomiliśmy równolegle sekcję zapasów. Nie zaniedbując naszych dotychczasowych osiągnięć w sportach uderzanych, postawiliśmy również na rozwój sportów „chwytanych”. Ciężką praca i pełnym zaangażowaniem udało nam się nadążyć za aktualnymi trendami w sportach walki. Dzięki temu, do opinii klubu prezentującego międzynarodowy poziom „strikingu” dołożyliśmy jeszcze „łatkę” kompletnej szkoły MMA.
BJJ pod MMA w klubie Puncher Wrocław…
Brazylijskie Jiu Jitsu, a zwłaszcza Submission Fighting stanowi bardzo ważny element rywalizacji w MMA. Trening BJJ „No Gi” to główna składowa przygotowań do współzawodnictwa w Mieszanych Sztukach Walki. Jednak system ten różni się znacząco od klasycznego BJJ. Grappling został zaadaptowany do regulaminów, w której oprócz chwytów dopuszcza się uderzenia. „Striking” w stójce jak i „Ground and Pound” w parterze zasadniczo zmienia taktykę i strategię pojedynku. Po pierwsze najistotniejsze jest wypracowanie dominującej pozycji do zadawania ciosów. Po drugie należy zminimalizować przyjmowanie uderzeń i jak najszybciej uciekać z pozycji zagrożonych. Najskuteczniejsze w tej kwestii jest dążenie do zwarcia i wykluczanie kończyn rywala. Po trzecie podczas próby zakładania kończenia warto wybierać techniki, które w razie niepowodzenia nie powodują utraty pozycji dominującej. Za sprawą rękawic ochronnych uległa zmianie również skuteczność wykorzystywania uchwytów. Z jednej strony stanowi to duże utrudnienie, a z drugiej daje możliwości trzymania za elementy swojego sprzętu.
Proces nauczania Grapplingu w MMA jest zbliżony do nauki BJJ. Istnieje jednak kilka istotnych różnic. Po pierwsze w MMA nie możemy pozwolić sobie na utratę pozycji dominujących. Po drugie myśląc o zwycięstwie musimy dołożyć wszelkich starać aby po przeniesieniu starcia do parteru być z góry. W Brazylijskim Jiu Jitsu pozycja z dołu może być elementem naszej gry. Z powodzeniem mozemy atakować, szukać technik kończących nie tracąc przy tym punktów. Natomiast w MMA zawodnik będący z góry jest uznawany za dominującego. Poza tym znajdujemy się w bezpośrednim zagrożeniu uderzeniami „grund and pound”. Obrona przed ciosami i próba wyjścia z pozycji stanowi tutaj priorytet. Skutecznie utrudnia nam to możliwość dojścia do jakiegokolwiek kończenia. W fazie nauczanie technik skupiamy się na „kończeniach” nie powodujących utraty pozycji dominujących. Kładziemy szczególny nacisk na pozbawienie rywala możliwości obron poprzez wykluczanie jego kończyn. Integralną częścią treningu wplatanie w grappling uderzeń oraz obronę przed nimi.