MMA
MMA Wrocław – treningi dla kobiet i mężczyzn…
MMA (Mixed Martial Arts) – Mieszane sztuki walki, to dyscyplina sportowa ciesząca się coraz większą popularnością. Renomę zawdzięcza nie tylko promocji w mediach, ale przede wszystkim wszechstronności i skuteczności. Dzięki temu nauka MMA stała się atrakcyjna nie tylko dla mężczyzn, ale również dla kobiet.
MMA W klubie „Puncher Wrocław” podzieliliśmy na treningi tzw. sportów „stójkowych” i „grapplingowych”. Pierwsze z nich to: Muay Thai, Kickboxing i Boks. Drugie natomiast to zajęcia: Zapasów, BJJ i Submission wrestling. Dodatkowo treningi grapplingu uzupełniamy o uderzania w parterze tzw. ground and pound. Po opanowaniu przynajmniej w stopniu podstawowym wszystkich płaszczyzn przechodzimy do łączenia wszystkich składowych.
Niestety proces nauczania Mieszanych Sztuk Walki jest bardzo długi i skomplikowany. Często spotykamy się z klubami gdzie zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu. Podczas tych treningów prowadzone są elementy wszystkich stref walki. Takie podejście może sprawdzić się tylko i wyłącznie wtedy, gdy trenujący posiada solidne doświadczenie i długi staż treningowy w którymkolwiek sporcie bazowym. Zupełnie początkujący muszą najpierw opanować na przyzwoitym poziomie podstawy wszystkich tych sportów trenując je oddzielnie. W późniejszym czasie stopniowo łączymy, specjalnie wyselekcjonowane pod MMA, elementy tych sportów. W MMA wykorzystuję się tylko niektóre elementy sportów bazowych, niektóre wręcz przeszkadzają i mogą powodować natychmiastową porażkę.
Treningi rekreacyjne i zawodnicze Mieszanych Sztuk Walki we Wrocławiu…
W Mieszanych Sztukach Walki można rozróżnić trzy strefy w których toczy się pojedynek. Walka w stójce – gdzie walczący dążą do zadania przeciwnikowi kopnięć lub uderzeń w celu znokautowania lub zdobycia przewagi punktowej. W zwarciu – gdzie wykorzystując klincz Muay Thai zadaje się przeciwnikowi uderzenia kolanami lub próbuje się zastosować rzut, obalenie lub wyniesienia w celu sprowadzenia walki do parteru. W parterze, w którym po wywalczeniu lepszej pozycji można zakończyć pojedynek uderzeniami, lub przy użyciu dźwigni albo duszenia wymusić poddanie na przeciwniku.
Ogromna różnorodność środków mogących zapewnić zwycięstwo pozwala na dostosowanie taktyki walki do warunków pojedynku. Zawodnik dysponujący lepszymi umiejętnościami grapplingowymi próbuje skrócić dystans, obalić i doprowadzić do poddania w parterze. Taktyka „stójkowicza” jest zasadniczo inna. Skupia się on na obronach i utrzymaniu walki w dystansie gdzie stara się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść stosując uderzenia i kopnięcia. Obecnie w naszym kraju dominują „grapplerzy”. Natomiast światowe organizacje MMA postawiły na widowiskowość i preferują pojedynki w stójce. Nie ulega wątpliwości, aby móc stoczyć pojedynek w MMA konieczny jest trening przekrojowy. Powinien on zawierać w sobie umiejętności radzenia sobie we wszystkich trzech strefach: stójce, zwarciu i parterze.
Nauka MMA we Wrocławiu dla początkujących…
Każdy liczący się zawodnik MMA przygotowując się do walki w stójce ćwiczy głównie Muay Thai. Charakteryzuje się on skutecznością zadawania kopnięć, oraz techniką pracy w klinczu. To zapewnia całą gamę dogodnych uchwytów pozwalających na swobodne zadawanie destrukcyjnych kopnięć kolanami. Zawodnik trenujący MMA nie zapomina również o dobrym przygotowaniu bokserskim. Jest ono niezbędnym przy skracaniu dystansu lub obronie przed nim, jak i przy różnego rodzaju kombinacjach ciosów: nogi – ręce. W zwarciu, oprócz thai-bokserskiego klinczu kluczową rolę pełnią umiejętności zapaśnicze. Dzięki nim przy pomocy rzutów, wyniesień i obaleń możemy sprowadzić przeciwnika do parteru. Tam zaś bez wątpienia króluje Brazylijskie Jiu Jitsu.
Zarówno nauka walki w parterze, jak i w stójce to procesy długotrwałe wymagające od adepta systematyczności, zaangażowania i wysiłku. Jednak podstawowym warunkiem jest kolejność i metodyka nauczania. Adept MMA powinien zaczynać swoją „grapplingową” przygodę od nauki pozycji walki, w szczególności od ucieczek z pozycji zagrożonych i niebezpiecznych dla niego samego. Dodatkowo niezbędne są umiejętności zajmowania pozycji dominujących, które umożliwiają zadawanie ciosów albo założenie techniki kończącej. Nadrzędną rolę pełnią tutaj takie zagadnienia jak: umiejętność zachowania równowagi, wyczucia dystansu, wykorzystywania swojej masy ciała i przestrzeni pomiędzy walczącymi oraz timing – oznaczający wykonanie właściwego ruchu w funkcji czasu. W następnej kolejności student zapoznaje się z mechaniką wykonywania chwytów i obron przed nimi. Po opanowaniu tego trudnego rozdziału można zacząć dołączać zadawanie ciosów w parterze. Na samym końcu, praktycznie na poziomie zawodniczym, możemy mówić o taktyce i strategii pojedynku.
Na bazie Brazylijskiego Jiu Jitsu powstało wiele pokrewnych dyscyplin, nieznacznie różniących się między sobą regułami i zasadami. Jedną z nich jest Submission wrestling (Submission fighting). Kimono (gi) zostało zastąpione spodenkami i koszulką (rashguard). Ten styl bez wątpienia nadaje się najlepiej, jako jeden z podstawowych składników treningu przygotowującego do MMA. Dlatego preferujemy go w naszym Klubie podczas treningów parteru.