Trenerzy Klubu Puncher Wrocław: Janusz Janowski, Kacper Mielnik i Marcin Dziwak uczestniczyli w kursie CPS 1 organizowanym przez Strength & Conditioning Education Center…
Szkolenie Certified Performance Specialist CPS 1 dotyczyło w głównej mierze przygotowania siłowego w sporcie. W uderzanych sportach walki jest to często zaniedbywany temat. Siła maksymalna nie odgrywa podczas uderzeń czy kopnięć kluczowego znaczenia. Jednak dla fighterów rozwijanie wysokiego poziomu siły maksymalnej jest niezbędne w treningu mocy. Ta zaś odgrywa w pojedynku sportowym bardzo ważne znaczenie.
Największą korzyścią z treningu siłowego jest zjawisko, im silniejsze mięśnie tym praca, którą muszą wykonać będzie łatwiejsza. Nie bez znaczenia jest też aktywacja dużej ilości jednostek motorycznych, a zwłaszcza mięśni szybko-kurczliwych. W większości dyscyplin sportowych, a szczególnie w sportach walki bardzo ważny jest rozwój siły poprzez ćwiczenia wielostawowe. Rozwija on wszystkie zdolności motoryczne oraz wpływa znakomicie na regenerację za sprawą wydzielania i działania hormonów anabolicznych.
Szkolenie CPS 1 składało się z dwóch bloków, z których każdy posiadał zarówno część teoretyczną jak i praktyczną. Podczas pierwszego dnia w części teoretycznej uczestnicy zapoznali się z podstawowymi zagadnieniami jak: rodzaje siły, powtórzenia, serie, przerwy wypoczynkowe oraz tempo wykonywania ćwiczeń. W trakcie kursu poruszono problematykę progresji i biomechaniki ćwiczeń siłowych.
Głównym tematem była nauka o tworzeniu i periodyzacji siłowych programów treningowych, czyli manipulacją częstotliwością, objętością i intensywnością. W części praktycznej kursanci zapoznali się ze szczegółową techniką wykonywania ćwiczeń. Mieli również okazję przećwiczyli każde z nich na sobie i skorygować wszystkie błędy.
Autorzy szkolenia CPS 1 twierdzą, iż w przygotowaniu motorycznym ćwiczenia siłowe i rozwój siły maksymalnej jest podstawą rzeczą, którą powinna być rozwijana u wszystkich sportowców na każdym poziomie zaawansowania.
Podczas drugiego dnia kursu CPS 1 poruszano kwestie równowagi strukturalnej w teorii i praktyce. Kursanci mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami testów i oceny w sporcie, stabilności, mobilności, rozciąganiu i aktywacji.
Bardzo dużo uwagi poświęcono rozgrzewce dynamicznej. Wiele osób stosuje bardzo generalną rozgrzewkę przed treningiem siłowym. Często praktykuje się zupełne pominiecie tej części treningu. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka wpływa zasadniczo na poprawa siły mięśni oraz mocy. Ponadto zmniejsza lepkość w mięśniach i stawach, poprawia dostawę tlenu do komórek, polepsza przepływ krwi do aktywacji mięśni i podwyższa reakcje metaboliczne. Przede wszystkim jednak zmniejsza ryzyko urazów oraz kontuzji.