The World Games 2017, Wrocław 20-30.07.2017

The World Games 2017. Medaliści Igrzysk z trenerem Janowskim

Wielki sukces w Kickboxingu zawodników Klubu Puncher Wrocław podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Złoto – Dawid Kasperski, srebro – Mateusz Pluta i brąz – Małgorzata Dymus…

Igrzyska Sportów Nieolimpijskich odbywają się od 1981 roku. Tegoroczna edycja zgromadziła 3500 sportowców ze 112 krajów z całego Świata. Rywalizacja odbywała się w 31 dyscyplinach, w tym czterech wprowadzonych do programu na zaproszenie mieszkańców Wrocławia. W jednej z nich, Kickboxingu, Klub Puncher Wrocław reprezentowało czworo zawodników: Róża Gumienna, Małgorzata Dymus, Mateusz Pluta i Dawid Kasperski. Wszyscy z nich trafili na The World Games 2017 poprzez wywalczone kwalifikacje a nie za sprawą dzikich kart.

Pierwsza do ringu wyszła Róża Gumienna. W eliminacyjnej rundzie turnieju zmierzyła się ze Słowaczką Veroniką Cmarową. Pojedynek był bardzo wyrównany. Przez większość czasu Róża miała lekką przewagę. Pod koniec walki, Słowaczka kilkukrotnie trafiła doprowadzając do remisu, który utrzymał się do końca starcia. W takiej sytuacji regulamin preferuje zawodnika odrabiającego straty. Ogłoszono werdykt 2-1 na korzyść Słowaczki. Jedno zaliczone trafienie przekreśliło nadzieję naszej reprezentantki na zakwalifikowanie się do półfinał.

Następnie do rywalizacji przystąpili panowie. W kategorii do 86 kg, Dawid Kasperski spotkał się z Amerykaninem Jeromem Wardem. Dawid pod każdym względem dominował nad rywalem. Mocne i celne kombinacje ciosów zakończone mocnymi, precyzyjnymi low-kickami dwukrotnie doprowadziły do liczenia. W efekcie, w drugiej rundzie, sędzia przerwał pojedynek ogłaszając zwycięstwo naszego zawodnika przed czasem.

W turnieju kickbokserskim The World Games 2017 reprezentacja Polski zdobyła sześć medali. Aż połowa z nich to zasługa zawodników Klubu Puncher Wrocław.

W kategorii do 91 kg wystąpił Mateusz Pluta. W eliminacjach zmierzył się z Czechem Petrem Karesem. Czech to bardzo doświadczony i niebezpieczny fighter. Od początku chciał narzucić wrocławianinowi swój styl. Mateusz jednak nie dał się wciągnąć w „bijatykę”, świetnie poruszał się na nogach, wyprowadzając czytelne trafienia. Przewaga punktowa wzrastała z każdą minutą i ostatecznie pojedynek zakończył się zdecydowanym zwycięstwem punktowym Mateusza 3-0.

Losowanie walk eliminacyjnych okazało się bardzo szczęśliwe dla Małgosi Dymus, która wyciągnęła wolny los i swoją rywalizację rozpoczęła od półfinału. Przeciwniczką Gosi była reprezentantka Czech, Sandra Maskova. Od początku pojedynku nieznaczna przewaga punktowa na korzyść naszej zawodniczki mogła napawać optymizmem. Gosia była trochę szybsza i  zadawała więcej celnych ciosów. Taki stan rzeczy utrzymywał się praktycznie do połowy trzeciej rundy. Zdeterminowana Czeszka ruszyła do natarcia. Końcówka zmieniła się w regularną bijatykę, która dała przeciwniczce możliwość odrobienia przewagi. Sandra wykorzystała chwilowy kryzys Polki wyprowadzając o jedną akcję więcej za którą otrzymała jeden punkt. Ten właśnie punkt zaważył na jej wygranej. Pojedynek zakończył się werdyktem punktowym 2-1 na korzyść Czeszki. Naszej zawodniczce pozostała walka o brązowy medal.

W półfinale Dawid Kasperski walczył z Rosjaninem Romanem Piatnicą. Rywal był wymagający, jednak Dawid stanął na wysokości zadania.Trafiał częściej, celniej i mocniej. Przewagę punktowa zdobytą w pierwszym starciu zdołał utrzymać do samego końca. Wygrał zdecydowanie 3-0 na punkty i zakwalifikował się do walki o złoty medal.

Formułą prezentującą Kickboxing na The World Games 2017 było K-1. Ta formuła, obok Muay Thai jest specjalnością Klubu Puncher Wrocław

Mateusz Pluta walkę półfinałową stoczył z zawodnikiem z Mołdawii, Pavlem Voroninem. Nasz zawodnik od początku starcia dominował nad przeciwnikiem. Skutecznie wyprzedzał jego akcje i prowadził na kartach sędziowskich. Po jednej z kombinacji Mateusza, rywal doznał kontuzji łuku brwiowego. Sędziowie przerwali pojedynek, ogłaszając zwycięstwo naszego zawodnika.

Pojedynek o brązowy medal był dla Małgorzaty Dymus ostatnią szansą na zaistnienie podczas The World Games 2017.  Miała ona się spotkać z przedstawicielką Austrii, Christin Fiedler. I w tym momencie Gosi po raz kolejny dopisało szczęście. Austriaczka z powodu odniesionej kontuzji nie wyszła do ringu i oddała walkowerem brązowy medal naszej zawodniczce.

The World Games 2017. High-kick Dawida na głowę

Na Dawida Kasperskiego w finale czekał reprezentant Bośni i Hercegowiny, Mesud Selimovic. W początkowej fazie walka była bardzo wyrównana. Dawid delikatnie przeważał, ale rywal od czasu do czasu zyskiwał prowadzenie u któregoś z sędziów. Od połowy drugiej rundy przewaga naszego zawodnika wyraźnie wzrosła. Czytelne kombinacje ciosów pięściarskich i kopnięć sprawiły, że pod koniec pojedynku na kartach sędziowskich zdecydowanie wygrywał Dawid. Pojedynek zakończył się zwycięstwem zawodnika Punchera Wrocław, a Dawid podczas ceremonii dekoracji otrzymał Złoty Medal The World Games 2017 i mógł, wraz ze zgromadzoną publicznością, wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego.

Walkę o złoto Mateusz Pluta stoczył z Rosjaninem Igorem Darmeshkinem. Rywal prezentował brzydki i niewygodny styl walki. Wyprowadzał serie chaotycznych ciosów, z których niektóre dochodziły do celu. Mateusz odpowiadał celnymi kombinacjami. W pierwszej fazie pojedynek był wyrównany z niewielką przewagą Mateusza. Pod koniec walki naszego zawodnika dopadły trudy turnieju oraz presja wyniku i zwolnił tempo swoich akcji. W samej końcówce sędziowie zaliczył rywalowi kilka ciosów i walka zakończyła się zwycięstwem Rosjanina 2-1. Mateusz ukończył rywalizację ze srebrnym medalem na piersiach.